Kontaktujte nás +421 917 773 412

V skratke o technológii sublimácie

V angličtine dye sublimation, je pojem, označujúci proces výroby potlače, ktorý využíva teplo na prenos farbiva z média na materiál. Samotný termín sublimácia znamená premenu tuhej látky priamo na plynnú bez topenia - medzistupňa, kedy je skupenstvo látky kvapalné. V súčasnej praxi tento termín označuje digitálnu formu tlače, kedy je na transferový papier tlačený zrkadlový obraz a ten následne v transferovom zariadení prenesený na povrch potláčaného substrátu.

Výrobný proces

Sublimačná potlač, využíva vo svojom výrobnom procese rovnaké tlačiarne, ako aj iné druhy potlačí (solventná, latexová, pigmentová, atď.). Netlačí však priamo na materiál. Keďže na sublimáciu využívame veľmi často médiá, ktoré buď nie je možné dať do tlačiarne samé o sebe, alebo nemajú povrch vhodný na priamu tlač, používame prenosový papier. Obraz tlačíme na dokonalý povrch prenosového papiera a následne transferujeme na výrobok. Po odtransferovaní pigmentu z prenosového papiera vyťahujete z lisu potlačený výrobok.

sublimacia_1krok.jpg Sublimacia_2krok.jpg sublimacia_3krok.jpg
sublimacia_4krok.jpg
1. Príprava grafiky
Rovnako, ako u každej inej digitálnej technológie. Vektorová, či rastrová grafika.
2. Tlač na transferový papier
Pripravenú grafiku vytlačíte na transferový papier.
3. Transfer
Potlačený transferový papier priložíte k médiu, ktoré chcete potlačiť a vložíte do lisu.
4. Hotový výrobok
Z lisu vytiahnete potlačený výrobok a prázdny transferový papier.


Využitie sublimačnej tlače

V digitálnej sublimačnej tlači dominuje najmä textilný priemysel. Typickým príkladom je športové oblečenie, šály, vlajky a reklamné predmety ako hrnčeky. Čoraz intenzívnejšie ale zasahuje do reklamného priemyslu a signmakingu. Poľom pôsobnosti sublimácie sú často tiež reklamné predmety či interiérové a exteriérové dekorácie. Voľba pre každého, kto chce znížiť svoje náklady na tlač a držať sa trendov šetrenia životného prostredia. Samotná technológia aj výrobky spĺňajú zásadné ekologické parametre.

Na Českom a Slovenskom trhu majú svoje zastúpenie aj sublimované výrobky ako plech, tvarovaný plech (hodiny, plechovky, obaly), karty, koberce, hrnčeky, kľúčenky, šnúrky na kľúče, čiapky, porcelán, obuv, fólie, lyže, snowboardy, drevo, nábytok, reklamy, spodné prádlo, opasky a mnoho iných.

Sublimačné tlačiarne

Na Slovensku a v Českej republike reprezentujeme najprestížnejšie značky v rámci priemyslu. V našej ponuke sú aktuálne produkty z portfólia firiem, ktoré v textilnom priemysle dlhodobo udávajú trendy - EPSON, Mimaki, DGI. Od najmenších, ekonomicky nenáročných - takmer kancelárskych - tlačiarní, až po priemyselné riešenia MS Italy.

K sublimačným tlačiarňam robíme autorizované full-service služby, ako technická podpora 24 hodín denne, údržba strojov, poradenstvo vo výrobe, či color management.

Optimálne riešenie

Ak máte záujem o túto technológiu v akomkoľvek rozsahu - či už malú sublimáciu na reklamné predmety, alebo veľkoplošnú priemyselnú tlač, vždy Vám vieme poradiť a navrhnúť primerané riešenie s požadovanou produkčnou schopnosťou. Všetko vieme pripraviť a demonštrovať na našom showroome. Radi vás privítame a všetko vysvetlíme.

Rezervovať termín na showroom