Kontaktujte nás +421 917 773 412

TransJet od Cham Paper Group

transjet.gifCham Paper Group je popredným svetovým výrobcom coatovaných priemyselne využívaných papierov. Švajčiarska spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1657, má tri továrne, jednu vo Švajčiarsku (Cham) a dve v Taliansku (Carmignano a Condino) a celosvetovú predajnú sieť. TransJet sa považuje za špičku na trhu aj kvoli tomu, že ide o radu výrobkov, ktorá je na trhu prakticky od začiatkov využívania digitálnej sublimačnej tlače. Každým rokom získava viac skúseností a vylepšuje svoje produkty aj na základe poznatkov od zákazníkov. Ponúka nasledovné portfólio produktov.

gramáž (g/m2) dostupné širky (cm) typ
TRANSJET® Eco II 8385 95 91,4 / 111,8 / 132 / 162 rýchloschnúci
TRANSJET® Sportsline 9310 100 91,4 / 111,9 / 132 / 162 lepivý
TRANSJET® Sportsline High Tack 9400 100 91,4 / 111,9 / 132 / 162 silne lepivý
TRANSJET® Boost 8340 70, 85, 130 91,4 / 111,8 / 132 / 162 rýchloschnúci / ekonomický
TRANSJET® Fashion 8300 45 91,4 / 111,8 / 132 / 162 ekonomický

Transferový papier

Transferový papier je médium využívané v oblasti digitálnej sublimačnej tlače. Špeciálny sublimačný atrament je naň nanášaný digitálnymi tlačiarňami v podobe zrkadlového obrazu. Ten je následne prenesený na finálne médium. Existujú rôzne kvalitatívne varianty transferového papiera, kde každá z variánt je ideálnym riešením pre určitý druh média. Finálne substráty, ktoré sa potláčajú digitálnou sublimačnou tlačou majú rôzne vlastnosti a preto každému z nich vďaka svojim vlastnostiam „vyhovuje" iný typ transferového papiera. Praktickým príkladom môže byť porovnanie lacnej hrubej polyesterovej látky, ktorá potrebuje silne lepivý papier (ten zabráni jej zrážaniu počas transferu) s hi-endovým plechovým fotopanelom ktorému stačí tenký papier s minimálnym množstvom coatingu (schopným prepustiť vodnú paru). Naše portfólio obsahuje produkty vybrané na základe dlhoročných skúseností s rôznymi materiálmi a každý zákazník je schopný si z neho vybrať spoľahlivý produkt dokonale vhodný pre svoju produkciu.

Prečo používať transferový papier ? Je to malá investícia, no veľká úspora.

Často sa stretávame s otázkou, či nie je transferový papier „zbytočným" vstupným nákladom a či nie je lacnejšie používať technológiu priamej tlače. Napriek ďalšiemu vstupnému nákladu na potlač, je (až na určité výnimky) najčastejšou odpoveďou nie. Je viacero dôvodov, prečo aj naši najväčší zákazníci používajú na výrobu transferový papier:

Kvalita potlače je pri akejkoľvek potlači ovplyvnená kvalitou (v tomto prípade skôr súvislosťou povrchu) média. Ak tlačíte priamo na polyesterový textil, napríklad vlajkovinu, tekutá farba dopadá na spletené polyesterové vlákna a tým sa, logicky, kapilárnym pohybom rozpíja. Ak takto vytlačíte napríklad štvorček, rozpije sa rovnomerne do všetkých strán, no jeho roh už nebude ostrý, ale zaoblený. Ak tento istý štvorček vytlačíte na transferový papier s dokonale rovným povrchom, štvorček bude vyzerať tak, ako má. Pri následnom transfere sa prenesie aj s ostrými hranami. Transferovaný pigment po vláknach nevzlíňa, takže prenesený obraz zostáva stále ostrý. Priama sublimačná tlač sa nedá použiť na „chlpaté" materiály, ako koberce, osušky a podobne. Transferový papier tiež absorbuje vodnú bázu použitého atramentu, ktorá môže byť pri fixácii v niektorých prípadoch viditeľná a vytvárať vzory na nepotlačených miestach.

Ušetríte na materiáloch. Na priamej tlači dosiahnete kvalitu porovnateľnú s transferom len vtedy, keď použijete coatovanú látku - tým sa ale zvýšia náklady a tu platí, že čím je viac coatovaná, tým menšiu penetráciu inku je možné dosiahnuť. Musíte sa teda rozhodnúť, či chcete mať napríklad vlajku s kvalitnou tlačou, alebo hĺbkou prefarbenia - aby z druhej strany nebola biela. Vzhľadom na to, že materiál coatuje výrobca, je problém hľadať kompromis medzi týmito možnosťami. Pri transferovom papieri týmto problémom nečelíte a ostrosť potlače vôbec nie je na úkor prefarbenia látky.

Strečové výrobky môžete tlačiť s transferovým papierom aj na tlačiarňach, ktoré stoja zlomok z ceny tých, čo sú na to určené. Čo i len trochu „naťahovacie" materiály sú často problémom priamej potlače, pretože posuvom v tlačiarni by sa deformovali. Ak vytlačíte akýkoľvek obraz na napnutú látku, po jej uvoľnení sa mení rozmer, sýtosť, prefarbenie, obrazu zmení, čo úplne znemožní výrobu napríklad oblečenia. Pri transferovom papieri tento problém nehrá rolu, vzhľadom na to, že tlačíte na papier. Na trhu samozrejme existujú aj stroje, ktoré dokážu tlačiť na strečový textil s technológiou tzv. „sticky belt", no tieto stoja rádovo násobky z ceny podobne výkonných „obyčajných" tlačiarní.

Klasifikácia

Z hľadiska vlastností a použitia delíme kvalitné (pozor, u nekvalitných vyzerá klasifikácia inak) papiere do troch základných kategórii:

Lepivé papiere majú na svojom povrchu teplom aktivovateľné lepidlo, ktoré spôsobí, že transferový papier sa na materiál prilepí a tým pádom výrazne eliminuje možnosť poškodenia, alebo znehodnotenia výrobku posunutím alebo zrazením látky počas transferu ktorý trvá niekoľko sekúnd. Jeho silnou ekonomickou stránkou je to, že umožňuje využívanie lacnejších vstupných materiálov. Ivestícia niekoľkých centov za lepivý papier vám umožní bezproblémovú potlač napr. lacnejších ázijských materiálov a tým ušetriť aj tretinu ich ceny. Negatívnou vlastnosťou je, že vďaka lepidlu na povrchu nie sú schopné odsať bázu atramentu tak rýchlo, nedajá sa teda využiť ich potenciál na ultra-rýchlych tlačiarňach s produkčnou schopnosťou napríklad 150m 2 za hodinu. Ďalšia klasifikácia: mierne lepivé sú vhodné na výrobky nižšej gramáže a strečové látky. Špecifickou, ale veľmi populárnou skupinou sú silne lepivé papiere , ktoré sú veľmi vhodné na silne sa zrážajúce materiály a dokážu „podržať" aj naozaj hrubú látku. Nie sú úplne vhodné na použitie so strečovými materiálmi.

Rýchloschnúce papiere sú primárne určené do vysokorýchlostných tlačiarní, ich povrch je špeciálne upravený tak, aby dokázali odobrať čo najviac tekutiny z použitého atramentu. Dokážu schnúť neuveriteľne rýchlo a po nanesení farby sú prakticky okamžite suché a je možné ich navíjať aj pri tlači obrovskou rýchlosťou. Ich povrch pripomína zvyčajne kriedový papier. Neobsahujú lepidlo. Vhodné sú na športové oblečenie, „fashion", metrážny textil, ale aj tvrdé substráty.

Ekonomické sú zamerané na nízku cenu, majú zvyčajne nízku gramáž, no vo veľa odvetviach ich je možné využiť. Neobsahujú lepidlo a sú vhodné na športové oblečenie, „fashion", metrážny textil, ale aj tvrdé substráty.