Kontaktujte nás +421 917 773 412

Čo je to DTF fólia?

struktura-folie.jpgTransferová technológia tlače vyžaduje transferové médium- buď papier alebo fóliu. V súčasnosti sa využíva takmer výhradne fólia- je transparentná a umožňuje operátorovi presnejšie uloženie transferu, keďže cez ňu vidí. Najčastejšie ide o PET film so špeciálnou povrchovou úpravou tzv. coatingom, ktorý má viacero úloh, napr.: zabránenie rozlievaniu farby, na savom povrchu podkladovej fólie, separačná schopnosť, ktorá dovolí po odtransferovaní oddeliť podkladovú fóliu od povrchu bez poškodenia potlače, či napríklad vodivá vrstva, ktorá má za účel zbavovanie PET fólie statickej elektriny (to môže mať za následok napríklad prášok zachytený na miestach, kde nemá byť).

Možnosti výberu

Na trhu je nepreberné množstvo DTF fólií v rôznych kvalitách a úpravách. Najčastejšie sa z užívateľského hľadiska delia do troch kategórií podľa času, po ktorom sú schopné oddeliť sa od substrátu, na ktorý sme transferovali (strhnutie „prenosky“):

Cold peel - strhávajú sa až po úplnom vychladnutí. Transfery na nej držia najlepšie, preto je vhodná napr. na následnú prepravu samotných ešte nenažehlených transferov. Cold peel majú najžiarivejšiu farebnosť, keďže obsahujú najmenej separačnej chémie. Tá je zodpovedná za ľahké stŕhanie, no na druhej strane ovplyvňuje farebnosť negatívnym smerom.
Warm peel - strhávajú sa po čiastočnom vychladnutí „za tepla“, ale dajú sa bez problémov strhávať aj za studena. Malé objekty stále držia, farebnosť je lepšia ako u Hot Peel. Strhávať sa môže po cca 5-7 sekundách od otvorenia lisu.
Hot Peel - strhávajú sa za horúca- bezprostredne po otvorení lisu- sú ale problematické z hľadiska skladovania a farebnosti. Digitálne transfery na hot peel fólii držia najslabšie (aby sa dali strhnúť ešte za nevytvrdeného lepidla), majú pri manipulácii tendenciu opadávať malé objekty ako: bodky, dĺžne a podobne, farebnosť je „zastretá“ veľkým množstvom separačnej chémie.


Prečo je dôležité používať kvalitnú DTF fóliu?

• Nekvalitné fólie majú coating nanášaný striekaním, čo technicky zamedzuje jeho rovnomernej distribúcii po povrchu nosnej fólie. To spôsobuje napríklad rozdielne vlastnosti (hlavne farebnosť) na rôznych miestach aj v rámci jednej rolky. V miestach, kde ho je menej sa zase farby rozpíjajú, rozlievajú a takéto fólie sú často náchylné na problémy so statickou elektrinou- prášok sa chytá na miesta, kde nemá.
• Kvalitné fólie obsahujú coating, ktorý rieši potenciálne problémy so statickou elektrinou, sú vyrobené z vyšších tried polyetylénu- nekrútia sa ani pri vysokých teplotách.
• Pri našich fóliách máte vždy istotu, že dostanete ten istý produkt s rovnakými vlastnosťami, rovnakou farebnosťou a môžete očakávať vždy rovnaké správanie sa a výsledky.

Tento spotrebný materiál je možné dopytovať pomocou formulára na dopyt tovaru, prípadne priamo objednať prostredníctvom export@nanotec.sk