Kontaktujte nás +421 917 773 412

Bonding

V slovenčine by sme mohli použiť termín šitia bez nite, alebo lepenia. Jedná sa o spájanie materiálov bez vytvorenia perforácie napríklad teplom, tlakom, lepidlom, alebo ultrazvukom. Vo všetkých prípadoch sa však používa iba materiál samotný doplnený o pásku ktorá môže mať praktický, alebo len vizuálny význam, prípadne oboje.

Takýto výsledný spoj je hladký, príjemný na pokožke a zároveň esteticky veľmi oku lahodiaci. Zároveň zostávajú zachované vlastnosti pôvodného materiálu ako je elasticita, funkčnosť a podobne. Spoj samotný je zároveň odolný a je minimálna pravdepodobnosť že dôjde k zlyhaniu práve v mieste spoja.

nanotech-bonding.jpg

Praktická aplikácia technológie bondingu

Technológia bondingu zahŕňa niekoľko krokov a záleží od konkrétneho použitia, ako budú tieto kroky aplikované. Na každý krok sa používa špeciálny stroj ktorý je určený iba na danú operáciu. Vo všeobecnosti je prvým krokom príprava. Tato príprava sa vykonáva pomocou ultrazvukového stroja, alebo pomocou stroja na aplikáciu pásky. Pri tomto kroku môže dochádzať k odstráneniu prebytočného materiálu (orezom, zahnutím).

Ďalším krokom je výsledné spracovanie. To sa spravidla vykonáva na jednom stroji. V prípade zložitých ukončovacích operácii sa môže vyžadovať viacero strojov.

Stroje sú vysoko špecializované, je potrebné dôsledne zvážiť použitie a podľa použitia zvoliť vhodné stroje.

Spotrebný materiál

Spotrebným materiálom je hlavne páska. Tato páska obsahuje teplom aktivované lepidlo a pre kvalitu výsledného spoja je veľmi dôležitá. Vysoko kvalitné pásky Bemis ktoré sa vyrábajú v USA sú vhodné pre všetky ponúkané stroje. Dôležité je vždy zvážiť použitý základný textilný materiál, formu aplikácie a požadovanú výslednú funkcionalitu. Podľa týchto parametrov sa zvolí ta správna páska.

Chcete vedieť viac ?

Dohodnite si bezplatnú konzultáciu s našim špecialistom.

Dohodnúť konzultáciu